Aktualności

IX Szamotuły Samsung Półmaraton za nami!

Tradycyjnie już od dziewięciu lat w październiku Szamotuły stają się ważnym miejscem na biegowej mapie Polski za sprawą  Szamotuły Samsung Półmaraton czyli przedostatniej imprezy zaliczanej do prestiżowego cyklu Grand Prix Wielkopolski 2019 w półmaratonie.

Tym razem szósty października przywitał wszystkich chłodną, aczkolwiek słoneczną
i bezwietrzną pogodą. Wspaniałe warunki do biegania umożliwiły pobicie ogromnej ilości życiówek na jednej z najszybszych tras biegowych w Polsce. Na starcie stanęło 978 uczestników, co zaskakujące prawie 200 pakietów nie zostało odebranych przez uczestników zarejestrowanych na bieg. Bieg wystartował o godzinie 11 tradycyjnie już z przed ul. Sportowej 6. Po krótkich przemowach Starosty Beaty Hanyżak, wiceburmistrza Dariusza Wachowiaka i Prezydenta Samsunga Daegon Koh, padł wystrzał, a biegacze ruszyli z nowym Citroenem C5, który był jednym z partnerów naszej imprezy.
Po pierwszej  pętli ogromną przewagę zyskali Jakub Szymankiewicz oraz Krzysztof Stefanowicz. Początkowa przewaga została zawodników została utrzymana przez cały bieg. Świetne tempo Szymankiewicza bardzo długo zapowiadało ustanowiony w 2016 roku rekord trasy 1:07:03, jednak finalnie do jego pobicia zabrakło 21 sekund. Drugi na mecie zameldował się Krzysztof Stefanowicz z Poznania, a trzeci Adam Marysiak z Książa Śląskiego. Wśród Kobiet po raz drugi z rzędu najszybsza okazała się Monika Brzozowska z Czerwonaka, która od początku nadała tempo na zwycięski bieg, tuż za nią uplasowała się Sandra Nowak z Zielonej Góry oraz na trzecim miejscu Karina Minorczyk z Wrocławia

Oprócz wielu nagród w klasyfikacjach generalnych i wiekowych w tym roku organizatorzy przygotowali specjalne nagrody ufundowane przez firmę SAMSUNG . I tak zawodnicy, którzy ukończyli półmaraton miejscu 99, 199,299,499,699,899,900 i przedostatnim otrzymali lodówki, natomiast osoby z miejsc 100,200,300,400,500,600 i ostatnim fantastyczne vouchery na badania serca od firmy I-Kar.

Podczas tegorocznego półmaratonu miejsce, miał przykre zdarzenie, podczas którego
u jednego z uczestników doszło do zatrzymania krążenia. Jednak natychmiastowa pomoc biegaczy, wolontariusz, ochotniczej straży pożarnej i służb medycznych pozwoliły na przywrócenie krążenia. Obecnie uczestnik przebywa w jednym z poznańskich szpitali. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia, a wszystkim biorącym udział w akcji składamy podziękowania za wspaniałą reakcję i profesjonalizm w podjętych działaniach

Zawody w Szamotułach to także IX Szamotuły Samsung Bieg Rodzinny i III Szamotuły Charity, w tym pierwszym na starcie stanęło 151 biegaczy natomiast w biegu firmy Samsung około 200 zawodników. Podobnie jak w półmaratonie organizator przygotował pakiety startowe i atrakcyjne nagrody w postaci lodówek w biegu rodzinnym gdzie przyznano je za miejsca 1,9,99,129. W tym roku każdy z uczestników mógł wygrawerować swój czas na stoisku firmy Grawerbus, z nowej usługi skorzystało wielu biegaczy nie tylko z półmaratonu!

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu półmaratonu, zwłaszcza sponsorom, wolontariuszom, służbom zapewniającym bezpieczeństwo, mieszkańcom Szamotuł, a także Wam drodzy biegacze. Do zobaczenia na kolejnych biegach w Szamotułach!